Betegnek lenni mindenkor rossz, de nyaralás alatt különösen. S ha olyan helyen tartózkodunk, ahol az egészségügyi ellátás minőségi színvonala alacsony, akkor igazi rémálommá válhat az utazás. Tudtátok, hogy a világon minden második országban hiányos az egészségügyi ellátás? Az International SOS szervezet folyamatosan figyelemmel kíséri a világ országai egészségügyi ellátórendszerét és elkészíti az aktuális rizikótérképet.
A térkép itt letölthető, olvasható, nagyítható pdf formátumban.
A térkép és az International SOS szervezet kimutatásai érdekes eredményeket mutatnak.
A világ 36 országában extrém rossz az egészségügyi ellátás, csaknem 100 országban pedig a határértékén mozog.
Az USA-ban, Kanadában, Új-Zélandon, Ausztráliában és Japánban nincs semmilyen egészségügyi kockázat.
Az egészségügyi térképen pirossal jelölt országokban a legrosszabb a helyzet. Itt elsősorban olyan háborús övezetekről van szó, mint Szíria, Afganisztán, Belső-Afrika, Haiti, Észak-Korea, Kelet-Timor, Bhután. Ezek az országok nem is igazán turisztikai célpontok, de nem is ajánlott nyaralást tervezni. Ezekben az országokban nincs sürgősségi ellátás, alig, vagy egyáltalán nem működik a mentőszolgálat és nincs fogászati ellátás. Magas az élelmiszerek és az ivóvíz fertőzésveszélye, s ennek következményeként a tífusz, a kolera, dengue-láz, malária eshetősége.
A térképen narancs színnel jelölt országok, mint Egyiptom, Mongólia, Tanzánia, Nepál, Srí Lanka, Burma, Kambodzsa, Laosz, Kuba, Jamaica, a magas kockázattal bíró országok egészségügyi szempontból. Ilyen országok azonban Európában is vannak: Albánia, Macedónia, Bosznia-Hercegovina és Koszovó. Kellő előkészületekkel és az ott töltött időszakban a megfelelő figyelemmel kivédhető az egészségügyi kockázat, lényeg, hogy ne kerüljünk kórházba.
A sárgával jelölt országokban közepes az egészségügyi kockázat, s itt jönnek meglepetések: Lengyelország, Törökország, a Balti államok, Ciprus, Horvátország, Románia, Bulgária, Marokkó és Tunézia. Ugye milyen érdekes? A nemzetközi szervezet nem tartja megfelelőnek az egészségügyi ellátást sem ezekben az országokban.
S akkor kik is a zöldek? Azaz hol érezhetjük magunkat leginkább biztonságban egészségügyileg?
Nyugat- és Észak-Európa országai, USA, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és Japán. Érdekes, hogy az International SOS szerint Réunion, egy aprócska sziget az Indiai-óceánban és Izrael szintén ebbe a biztonságos kategóriába került.
A fentiek tükrében a legfontosabb utazás előtt tájékozódni a célországban érvényes egészségügyi kockázatokról, illetve arról, hogy milyen az egészségügyi ellátás. Legyen nálunk mindig az ország készpénze, s az ott használható hitelkártya, amely gyorsan kihúzhat bennünket a bajból. A legfontosabb pedig, hogy rendelkezzünk érvényes utasbiztosítással az adott célpont vonatkozásában.