A nemzeti ünnepek (március 15., augusztus 20., október 23.) alkalmából bárki ingyen látogathatja a magyar múzeumokat, ajánlok párat, ha mégis rosszabbra fordulna az idő március idusán.
A múzeumok nevére kattintva elérhetőek a weboldalak, ahol részletes információ található a nyitvatartásról.
Nem csupán egy repüléstörténeti kiállítás, hanem egy igazi élménypark is számos interaktív eszközzel. Muzeális értékű hadirepülőgépek, helikopterek, haditechnikai eszközök éppúgy megtalálhatók, mint a hajtóműmodellek, és a hazai repüléstörténet egyéb relikviái. A kalandpályán nemcsak a gyermekek, de a felnőttek is jól szórakozhatnak. Találunk itt repülőgépszimulátort, 4D mozit, s egy kiváló kávézót is.
A fémek kedvelőinek igazi kincs ez a miskolci múzeum. A magyar és egyetemes vaskohászat fejlődéstörténetét ismerhetjük meg az ókortól napjainkig, ahogyan a technológiai sorrendet is (vasgyártás, acélgyártás, kovácsolás, hengerelés). Időszaki kiállítás keretében az Árpád-kor vaskohászatával ismerkedhetnek a látogatók.
A Grassalkovich-kastélyban berendezett vadászati múzeumban nemcsak kiállítási tárgyak formájában ismerkedhetnek a látogatók a vadászattal, a horgászattal, halászattal, hanem az élménytérben ki is próbálható az íjjal való vadászat, a csapdázás és a lövészet is. A múzeum után érdemes a kastély parkjában is egy sétát tenni.
Hány fiú van, aki ne akart volna tűzoltó lenni? A mai gyerekek is imádni fogják ezt a budapesti múzeumot. A tűzoltás fejlődésén kívül a tűzoltósisak kialakulásával, tűzoltózászlókkal, tűzoltózenével, valamint tűzoltóérmékkel is megismerkedhetünk.
A játékmúzeum - A Hetedhét Játékmúzeum két gyűjteményből létrehozott állandó kiállítással a gyermeki lét varázslatos világába kalauzolja a látogatót. Az egyik gyűjtemény Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet Magyarországon egyedülálló és Európában is ismert játékgyűjteménye a 18-19. századi játékkultúra rendkívül míves tárgyi világát mutatja be, míg a másik a Réber – gyűjtemény részeként Réber László grafikus rajzai, híres meseillusztrációit tárja fel. S mindez egy olyan épületben, amely építészetileg is magával ragadó. A Hiemer-ház három középkori eredetű épület páratlan összeolvadásából jött létre. Az épület műemléki értékét a jelentős mértékben megmaradt középkori épületmaradványai, a barokk freskók és a külső-belső falakat díszítő stukkók adják. Az én kedvencem a sarokerkély volt, amely különös bájjal ugrik az utcára.
Természettudományi kiállítás - Békéscsaba
A békéscsabai Munkácsy Múzeum ad helyet Békés megye élővilágát bemutató kiállításnak. A múzeum érdekessége, hogy az itteni természettudósok óriási herbáriumot, azaz növénygyűjteményt hoztak létre, a madárpreparátumok, madártojások, csigák és kagylók gyűjtmeménye mellett. A látogatók maguk is kipróbálhatják, hogyan zajlik egy csigagyűjtés talajmintából, s a beazonosítás. Itt tekinthető meg egyedül a Békés megyéről készült űrfotó is, s egy óriás akvárium őshonos, élő halakkal.
Skanzen - Szenna, Somogy megye
A somogyi kistelepülésen, Szennán található skanzenben a látogatók Belső-Somogy és Zselic falvaiból, valamint a Dráva mentéről áttelepített lakó- és gazdasági épületeket ismerhetnek meg. A múzeumban található zselickisfaludi, alsósegesdi és szalacskai szőlőhegyi pincéi a vidék szőlő- és borkultúrájának hagyományait elevenítik fel. A nemzeti ünnep napján a látogatók megismerhetik, hogyan készül a kossuth-kifli. A gyerekeket reformkori népi játszóházba várják, ki-ki elkészítheti a maga kokárdáját, vesszőparipáját, játszhatja a régi falu gyermekeinek szabadtéri játékait. Míg a Csökölyi pajtában minden korosztályt szívesen látnak az Etno-moziban.
Jósa András múzeum - Nyíregyháza
Krúdy Gyula emlékszoba, Benczúr Gyula munkái, vásárosok a Nyírségben, katonakiállítás, interaktív régészeti bemutató, családi gyűjtemények, ékszerek, trófeák - ilyen sokszínű múzeum illik a névadó, Jósa András, polihisztorhoz.
https://www.youtube.com/watch?v=IShdyzrHbHA
A Balaton történetén, élővilágán túl, most Keszthelyen a zalai betyárok életével is megismerkedhetünk, valamint megtekinthetjük Kiss Ágnes Katinka Vízjel című képzőművészeti kiállítását. Az ünnep alkalmából pedig kokárda, huszárcsákó, párta, és zászló készítés is lesz.
Ha nagyobb kirándulásra vágytok, akkor ajánlom Székesfehérvárt, amelyről itt olvashattatok, vagy Békés megyét, amelynek látnivalóiról itt írtam.