Molnár Csilla szépségkirálynőre emlékező kiállítással nyitja meg kapuit a felújított Kripta villa Fonyódon a hétvégén, de nemcsak ezért érdemes ellátogatni a Balaton kilátójaként emlegetett városba.
A Balaton déli partján fekvő városba érkező turisták átlagéletkora igen alacsony, hiszen sok fiatal, házasodni készülő pár látogat el az örök szerelem házába, hogy egy kézfogással elnyerje az örök boldogságot. A sokáig puncskockaként emlegetett zarándokhely most új külsőt kapott, de a szerelmesek számára így sem veszített jelentőségéből.
A kripta egy mediterrán villa hangulatát idézi, amelyet a szerelmes patikus Abrudbányai-Rédiger Ödön azért építtetett, mert esküvőjük előtt pár héttel veszítette el szerelmét Magdust. A villa helyének választott Sipos-dombról csodálatos kilátás nyílik a Balatonra, s most az egykor Csernus Sándor által tervezett ház is szép, új külsőt kapott. Az alagsorban pedig Magdus és Ödön továbbra is ott fekszenek a nászágyban. Sajnos a lány hamvai a háború miatt nem kerülhettek a márványágyba, de ettől még az emlékezés helye lett Ödön, s zarándokhely a szerelmesek számára.
Ödön a kriptában elhelyezte szerelme azon tárgyait, amelyeket még magával hozhatott Kolozsvárról, mielőtt Erdélyt elcsatolták volna Romániához.
S most, amikor új külsővel tér vissza a fonyódi látnivalók körébe a Kripta villa, akkor egy másik tragikus sorsú nő, a fonyódi Molnár Csilla szépségkirálynő emlékei kapnak helyet Magdus és Ödön álma felett. A villát május 14-én nyitják, s nem lesz hiány zenés programokból sem.
Fonyódon azonban nemcsak az örök szerelmet nyerhetjük el, hanem olyan élményekben is részünk lehet, mint
- az Ezerarcú Balaton kiállítás a múzeumban - a múzeum az egykori Velics-villában kapott helyet, amelynek falán Szinyei Merse Pál táblája őrzi emlékét annak, hogy a nagy festő 1916 és 1917 nyarát ebben a villában töltve kilenc képet festett Fonyódról és a Balatonról,
- a Palánkvár titkának felfedezése - miért is kellett ilyen várral védekezniük a török ellen a helyieknek,
- a Tihanyi-félsziget és az északi part megcsodálása a Várhegyi Széplátóból, amelyhez a kilátót körülölelő erdőben túrautak vezetnek,
Fotó: www.fonyod.hu
- a Balaton leghosszabb, 464 méteres mólóján történő séta,
Fotó: www.fonyod.hu
- s a XX. század eleji balatoni villák hangulatának felfedezése - híres a fonyód-bélatelepi villasor, amely 1894-ben kezdett kiépülni, s a mai napig a legtöbb villa megőrizte jellegzetes vonásait eredeti formában, olyan lakókkal büszkélkedhetett, mint a pezsgőgyáros Törley család, vagy Huszka Jenő zeneszerző.
Az én személyes kedvencem Fonyód legöregebb műemlék épülete, a Lenke u. 21. szám alatti, csaknem kétszázéves Présház Étterem, amelyet a Lengyel család a szőlőbirtok kiszolgálására építtetett, s a prés egyik gerendájába a következő feliratot vésték:
"Anno 1833. A szőlő három gyümölcsöt terem. Az első gyönyörűség, a második részegség, a harmadik bánat."
Ha a Kripta Villa történetére gondolunk, akkor a szerelem kapcsán is igaznak érezhetjük a csaknem kétszázéves bölcsességet.
Látogassatok el Fonyódra, a Balaton kilátójába, s fogjátok meg szerelmetek kezét a kriptában, majd koccintsatok az örök boldogságotokra a Présház Étteremben.