Az igazi breton torta három hozzávalóról ismerhető fel, a sós vaj, a hajdinaliszt és a szilva aromája. Az utóbbit csak akkor kapjuk meg, ha a szilvát először egy angol teájába csempésszük bele, a francia körítés, az oly kedves sós vajjal csakis ezután jöhet.
A Bretagne-ban élő bretonok kicsit mások, mint a többi francia. Na, de származásukat és egykor jellemző foglalkozásukat, a tengerészetet nézve ez nem is csoda. S akkor még az időjárást nem is említettük. Szóval ők hordoznak magukban egy kis kelta vért, de a nagy történelmi jövés-menésben, ami Bretagne-t sem hagyta nyugton kaptak rómaiakat, gallokat, szereztek normann és angol feleségeket és persze lassan beolvadtak Franciaországba.
A kultúrát, a gasztronómiát, s a nyelvet persze még sokan őrzik ma is arrafelé, s ez szépen látszik is.
Istenem, ha Bretagne is ilyen, mint ez a fekete teába áztatott szilvával töltött vajas torta, akkor holnap indulni kell a legnyugatibb francia vidékre.
Voltatok már úgy, hogy megkóstoltatok valamit és éreztétek benne a származási helyének báját? Nálam ezt az érzést a Gâteau breton váltotta ki. Elképzeltem, ahogy a sarki cukrász becsomagolja nekem a tortát Bretagne-ban, én elsétálok vele a tengerpartra, kémlelem a Kelta-tengert és falatozom ezt a szilvás csodát!
Utazzatok velem Bretagne-ba úgy, hogy elkészítitek ezt az egyszerű tortát, meghívjátok rá a családot, a barátokat, vagy kollégákat még a nagy karácsonyi hajtás előtt és elrepültök egy délutánra Bretagne-be.
Háromszor sütöttük és teljes volt a siker! Mindenben hallgattunk Aurélie, a Németországban élő francia gasztrobloggerre, hiszen ő francia, ráadásul imádja Bretagne-t. (Sok mást is tanultunk tőle, amelyről még biztosan olvashattok majd itt a blogon!)
Nézzük, mi is kell a tortához!
A tészta hozzávalói:
200 gramm sós vaj
200 gramm liszt (itt Németországban ez az 550-es számú liszt)
50 gramm hajdinaliszt (bio üzletekben kapható)
5 tojás sárgája (M-es méretű)
200 gramm cukor (ezt egy kicsit csökkentettük, mert nem szeretjük a túl édes dolgokat, 30 grammal kevesebb került bele, ez még nem ártott meg a tészta állagának)
1 késhegynyi vanília
negyed teáskanálnyi nátron (szódabikarbóna)
vaj a tortaforma kikenéséhez
1 tojássárgája a tetejére
A töltelék hozzávalói:
300 ml Earl-Grey tea
300 gramm lágy aszalt szilva
3-4 evőkanál rum
2 evőkanál cukor (egy kicsit ez is lehet kevesebb)
2 késhegynyi vanília
Egy 22-24 cm-es tortaforma (kapcsos).
Elkészítés:
A vajat óvatosan meg kell olvasztani, folyósra. Érdemes leszedni a habját, majd kicsit hűlni hagyni. A vajnak világossárgának, majdnem fehérnek kell lennie.
Mindkét lisztet szitáljuk át, össze is önthetjük őket és keverjük bele a nátront!
A tojássárgákat a cukorral és a vaníliával – lehetőség szerint – egy konyhai gép segítségével keverjük habosra, ez is majdnem fehér kell, hogy legyen.
A lisztes keveréket és a vajat adjuk hozzá a kikevert cukros tojáshoz és hagyjuk a gépet dolgozni. Kissé ragacsos tésztát fogunk kapni, de összeáll. Fedjük le fóliával és 30 percet pihentessük a hűtőben.
Közben a felforralt fekete teába áztassuk bele a félbevágott aszalt szilvákat és 20 percig hagyjuk nyugton őket. Vigyázat! Semmiképpen se tovább, mert a túláztatást keserűséggel bosszulják meg!
Ha megáztak, akkor szedjük ki a teából, de a teát még ne öntsük ki! A szilvához adjuk hozzá a rumot, s 3-4 evőkanálnyit a teából, majd egy botmixer segítségével turmixszoljuk le! Miután kapunk egy pürét, tegyük egy kislábasba, adjuk hozzá a cukrot és a vaníliát és 10 percig főzzük, amíg olyan nem lesz, mint egy jófajta szilvalekvár. (Vigyázat, pöfögni is éppen úgy fog!)
A sütőt melegítsük elő 175-180 fokra, légkeveréssel.
A tésztát felezzük el, majd két sütőpapír között nyújtsuk kerek formájúra, kicsit nagyobbra, mint a tortaformánk (vastagsága kb. 2cm lesz). A kivajazott (vagy sütőpapírral bélelt) tortaformába helyezzük úgy bele, hogy kicsit a széléből a forma oldalára is jusson (1-2 cm). A közepét picit nyomkodjuk meg, jöhet a töltelék, de a szélén úgy 2 cm-t hagyjunk szabadon. A másik adag tésztát is nyújtsuk ki a két sütőpapír között és helyezzük a töltelékre, nyomkodjuk össze a széleit, hogy ne tudjon kifolyni a töltelék!
Kenjük meg tojássárgájával, majd egy villa segítségével húzzunk rácsot rá!
Az előmelegített sütőben 45 percig süssük!
Melegen is, de akár - egy dobozban tárolva - napokig is fogyasztható!
No, érzitek már Bretagne báját? Jó utat és jó étvágyat!
Köszönet Aurélie-nek a receptért! Blogját itt találjátok!
A bejegyzésben szereplő valamennyi fotót dr. Szalai Krisztián, az Élet sója blog fotósa készítette, annak másolása vagy felhasználása csak a szerző engedélyével lehetséges! Ha szeretne engedélyt kérni, akkor írjon nekünk: blog@eletsoja.hu