Az észak-olasz vidék egyik varázslatos taván, a Lago d'Iseo-n ezen a nyáron bárki megtapasztalhatja a vízen járás élményét a híres csomagolóművész, Christo nagyszabású projektjének "A lebegő gátak"-nak köszönhetően.
Christo és felesége, Jeanne-Calude nevét az elmúlt évtizedekben olyan hangzatos és monumentális projektek kapcsán hallhattuk, mint a berlini Reichstag
vagy a párizsi Pont Neuf becsomagolása,
sáfrányszínű kapuk a Centrál Parkban, a kaliforniai dombvidéken megvalósított 40 km hosszú Száguldó kerítés, vagy a Sydney melletti tengerpart becsomagolása.
Titokzatosság, fantáziálás, politikai utalások, mind benne vannak a csomagolás Christo-i művészetében. Sokak szerint egy meghasadt életérzést tesz ezzel zárójelbe, azt, amelyben ő kelet és nyugat között volt. Christo ugyanis bolgár származású, Bulgáriában nőtt fel és egy gyermekkori emlék indította el valószínűleg a csomagolás művészete felé. Egyszer ugyanis szülőhelye közelében, az egyik fő vasútvonal mellett a parasztok rosszul aratták le a gabonát és a helyi politikai erők azt találták ki, ezeket a területeket leterítik hatalmas ponyvákkal, hogy a nyugati turisták ne lássák, mennyire elmaradott a bolgár mezőgazdaság.
Christo nemrég töltötte be 80. életévét, s pár éve (2009-ben) elveszítette, mind a magánéletben, mind a művészeti projektjeiben hűséges társát, a feleségét. Mostani "Művészet a természetben" projektjével felesége, Jeanne-Claude előtt szeretne tisztelegni.
Észak-Itáliában, a Lago d'Iseo környéke annyira elbűvölte csodás falvaival, templomaival, szigeteivel, hogy rögtön újabb csomagolás ötlete pattant ki a fejéből.
A látványtervek alapján ismét a sáfránysárga kerül előtérbe, de most sokkal érdekesebb lesz majd az átélés élménye.
Ideiglenes stégeket fektetnek a vízre, amely összeköti a tóparti Sulzanot a Monte szigettel, majd továbbhalad az idilli San Paolo kis szigetig. A stégek azonban olyanok a művész szerint, mint egy vízágy, átveszik a víz mozgását, a hullámzást, ha mondjuk elmegy mellettük egy csónak. A látogatók csak mezítláb mehetnek végig rajta, mert ez hozza meg a szexi élményt - mondja Christo.
A stégek alatt 140 tonnányi vasmacskát helyeznek el, erre jön 200.000 polietilén darab, majd egészet becsomagolják egy nylon anyaggal. Így a sétáló úgy érzi majd, mintha közvetlenül a vízen lépdelne. A stég stabilitását, a hullámokkal szembeni ellenállóképességét a Fekete-tengeren tesztelték.
A műalkotás 15 millió euróba kerül, amelynek finanszítozását a művész - úgy ahogy a többi monumentális alkotása esetében - saját maga finanszírozza. Óriási marketing melett, saját rajzai és egyéb alkotásai eladási áraiból fedezi a költségeket.
A művész kicsit a helyi politikusokat szeretné ösztönözni és a figyelmet erre a fantasztikus vidékre, Milánó és Velence között irányítani 2016. június 18. és július 3. között.
A környék is készül, már behűtötték a proseccot és érnek a sajtok, sőt parkolóhelyekkel is bővítik a várost. Aki teheti, látogasson el Sulzanoba a nyáron és csodálja meg ezt a különleges művészeti alkotást.
Fotók forrása: www.spiegel.de