Ha azt mondom kolbász, azt mondod pálinka. Ha azt mondom Körösök, azt mondod gyógyfürdő. Ha azt mondom vár, azt mondod kastély. Ha azt mondom horgászat, azt mondod kerékpározás. Ha azt mondom vadliba, azt mondod páva. Ha azt mondom Erkel, azt mondod Munkácsy.
S így folytattuk tovább szűkebb szülőhazánk, Békés megye bemutatását barátnőmmel egyszer egy dunántúli társaságban. Alig volt legény a talpán, aki háromnál több nevezetes dolgot - gyulai vár, gyógyfürdő, kolbászfesztivál - tudott volna mondani Magyarország eme dél-keleti megyéjéről.
S most nyugodtan tegye fel a kezét az, akinek még soha nem jutott eszébe elkirándulni Békés megyébe? Helyi lakosok nem játszanak!
Szép sokan nyújtózkodnak, látom! :-)
Nem kell szégyenkezni, sajnos sokan vannak még, akik alig ismerik az országnak ezt a kis szegletét. Én, mint békési születésű leány, most elhoztam nektek egy bakancslistát, amely nemcsak megismerni, de megszeretni is segít majd Békés megyét.
Vágjunk bele Békésbe! Mi is az, amit mindenképpen nézz meg, élvezz, vagy próbálj ki itt!
Kolbászt enni nemcsak a Kolbászfesztiválon lehet! A Csabaparkban Békéscsabán minden nap kóstolhatsz a csabaiból, megnézheted a kolbászmúzeumot, s ellesheted a kolbászkészítés titkait.
Megismerni az urak és a szolgálók életét a gyulai Almásy-kastélyban, amelyről már olvashattatok itt a blogon.
Megkóstolni a gyulai 100 éves cukrászda - ami egyébként 175 éves - fagylaltját és közben megnézni a régi cukrászati eszközök kiállítását. Erről is olvashattatok már itt.
Megnézni egy kastély álmát, amely valóra vált Lőkösházán. S közben megismerni a Bréda-kastély titkát. A fényjátékról és a lőkösházi urakról itt olvashattatok.
Bejárni az egész országot egyetlen parkban Szarvason. Közel 100 híres magyar épület makettjét nézheti meg a látogató. A parkról a Mert utazni jó bloggere készített képes beszámolót itt.
Megnézni, hogy hol volt inas, s hol kezdett alkotni az egyik legnagyobb magyar festő, Munkácsy Mihály. A békéscsabai Munkácsy emlékházban és a Munkácsy múzeumban sokat megtudhatunk a festő életéről és munkásságáról.
Elmélyedni a természet szépségeiben a szarvasi Arborétumban, és a Körösök vidékén.
Meglesni a vadlibát és túzokot a Körös-Maros Nemzeti Parkban, kifogni az aranyhalat a több tucatnyi horgásztó egyikéből, vagy kajakozni a Körösök vidékén.
Elmerülni a gyógyvízben Gyulán vagy Füzesgyarmaton.
Megismerni a Csolt-nemzetség monostorának történetét Vésztő-Mágor Történelmi Emlékhelyen.
Sétálni a szabadkígyósi Wenckheim kastély parkjában, s megszámolni, hogy valóban 365 ablaka van-e. A kastélyról itt olvashattok egy képes beszámolót.
Megnézni egy színházi előadást a gyulai vár színpadán, s a szünetben megsimogatni a vár 600 éves köveit.
Megkóstolni a híres békési pálinkát, s megismerni az előállításának titkait.
Egészségetekre váljék Békés megye!